Gra planszowa Fruit Cup Egmont – zabawa i edukacja żywieniowa

by Matczyne Fanaberie

Dziś przychodzę z polecajką planszówkową od wydawnictwa Egmont. Gra planszowa Fruit Cup jest bliska memu sercu z kilku powodów.

Przede wszystkim to dobra rodzinna gra planszowa. Dostrzegam w niej, oprócz wielu aspektów standardowo obecnych w rodzinnych grach planszowych, bardzo ważny aspekt edukacji żywieniowej. Gra może być fantastycznym początkiem lub uzupełnieniem przygody kulinarnej. Ale po kolei 🙂

Fruit Cup planszówka rodzinna

Gra planszowa Fruit Cup

Kiedy dostałam informację od wydawnictwa o grze Fruit Cup i poczytałam trochę to pomyślałam, że to będzie prosta, przyjemna gra z nutką edukacji. Jakież było moje zaskoczenie, że to nie była pestka, jak mawia Pierworodna, ani bułka z masłem, jak mawiam ja. Podczas każdej rozgrywki warto uruchomić refleks, logiczne myślenie, niezbędna będzie też szybkość i umiejętności motoryki małej. Niby banał wyjmowanie elementów łyżeczką z kubeczka, a można nieźle skusić.

Autorami gry są Luca Bellini, Luca Borsa i Stefano Negro, a ilustracje oraz projekt i przygotowanie graficzne stworzyła Sara Gioria. Gra oprócz tego, że jest bardzo „grywalna” i chętnie po nią sięgamy, jest także ładnie wydana i przyciąga wzrok.

Każdy z graczy ma swoją owocową planszę, co wzbudza zachwyt nawet w najmłodszych graczach.

Gra planszowa Fruit Cup dla całej rodziny

Jak się zatem okazało gra planszowa Fruit Cup tylko wygląda banalnie. Okazało się, że przygotowanie owocowej sałatki dla Małpiego Króla nie jest takie łatwe. Zadanie to wzbudza dużo zabawy, śmiechu i rywalizacji wśród graczy.

W komplecie znajdziecie 2 rodzaje kart, które oznaczają różne stopnie trudności, co jest fantastycznym rozwiązaniem, bo możesz dostosować je do umiejętności graczy. Gra jest dedykowana rozgrywkom dla grup 2 – 6 osób, powyżej 8 lat. Posiada także tryb grania dla jednego gracza. Jeśli macie w swoim gronie młodszego gracza może grać w duecie 🙂 Też bywa wówczas emocjonująco.

Gra planszowa Fruit Cup dla dzieci

Ciekawym zabiegiem, który pozwoli na wspólną rodzinną rozgrywkę, gdy mamy graczy na różnym poziomie, to możliwośc gry na trzech poziomach, z uwzględnieniem możliwości różnych poziomów trudności w jednej rundzie.

Każda runda to trzy fazy:

  • przygotowanie sałatki wg wskazanego wzoru – tutaj motoryka mała może nie raz spłatać figla
  • sprawdzenie
  • przyznanie punktów za rozgrywkę. To też ciekawe rozwiązanie, trochę jakbyśmy wydłubywali pesteczki z naszego owoca

Edukacja żywieniowa poprzez zabawę z planszówką

Gra planszowa Fruit Cup

Jeśli znasz moje zamiłowanie do edukacji żywieniowej to rozumiesz, że nie mogłam przejść obok tej gry obojętnie.

Gra Fruit Cup to doskonały pomysł, aby porozmawiać i pokazać dzieciom jak kolorowe i apetyczne mogą być owocowe sałatki. W sezonie letnim wykorzystajcie fakt, że sklepowe półki uginają się od pysznych, soczystych owoców sezonowych. Zaproś dzieciaki do przygotowania prawdziwych sałątek owocowych. Aż grzechem jest nie spróbować pysznej owocowej sałatki wg zamówienia Małpiego Króla.

Zaznajomienie z planszami w formie owoców to dobry moment, aby porozmawiać o wartościach jakie niesie ze sobą prawidłowe żywienie, dobór odpowiednich produktów. Nie można zapomnieć o temacie sezonowości. Serio dzieci potrafią zafascynować się tematem sezonowości, wystarczy opowiedzieć im i pokazać o co chodzi.

Ciekawym tematem może być także cukier (jest taka biała kosteczka w grze) zarówno ten naturalny, jak i ten dodany do wielu produktów nazywanych owocowymi.

rodzinna gra planszowa Fruit Cup

Gra planszowa Fruit Cup – zabawa i nauka

Podałam Ci kilka pomysłów na wykorzystanie gry do rozmów o jedzeniu. Jednak to nie tylko tę płaszczyznę edukacyjną możesz poruszyć wykorzystując Fruit Cup. Zadanie składania sałatki wg wzoru to genialny trening dla motoryki małej, ale nie zapominajmy, że cały czas działamy na poziomie ręka-oko. Dobra koordynacja ręka – oko to czynność, która towarzyszy nam całe życie.

Mamy tutaj liczenie, ułamki, rozpoznawanie zwierząt – możecie poszukać różnych ciekawostek w internecie. W przypadku towarzystwa młodszych graczy możecie wykorzystać grę w kolory, czy rozmowy o wyglądzie samego Małpiego Króla oraz jego przyjaciół.

Mam wrażenie, że pomysły się nie kończą.

Bardzo polecam tę grę zarówno do rodzinnych rozgrywek, jak i z przyjaciółmi. Wersja na jednego gracza też bywa wciągająca.

Materiał powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Egmont

You may also like

Zostaw komentarz